531 768 038

Zdrowe odżywianie to zdrowe życie!

11 lutego 2016
Zdrowe odżywianie to zdrowe życie!

Każdy z nas chce być zdrowy, jednak nie wszyscy wiedzą, jak zmienić swój styl życia i wprowadzić pozytywne zmiany na stałe. Modyfikacja złych przyzwyczajeń żywieniowych to bardzo ważny krok – nie tylko dla organizmu, ale przede wszystkim dla naszej psychiki. Zdrowy styl życia to nie tylko przejście na dietę – brak odpowiedniego podejścia do tematu zafunduje nam co najwyżej efekt jo-jo i krótkotrwałą poprawę samopoczucia (lub jego pogorszenie, w zależności od tego, jaką dietę wybierzemy). 

Dlaczego warto zmienić sposób odżywiania?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich problemy ze zdrowiem, takie jak spadek odporności i ciągłe infekcje, mogą być spowodowane właśnie przez niewłaściwą dietę. Co jeszcze? Problemy z wyglądem (i nie mamy tu na myśli tylko nadmiaru tkanki tłuszczowej i cellulitu, ale też stan cery, włosów, paznokci…), obrzęki, bezsenność czy złe samopoczucie, które odbieramy jako stres i zrzucamy na karb przemęczenia i nadmiaru obowiązków. „Niewielkie zmiany mogą przynieść naprawdę wielkie rezultaty!” – mówi Maria Kruczek, manager działu cateringu All For Body.

Złota zasada

Słyszeli o niej wszyscy, ale przez codzienny pośpiech i (troszkę…) lenistwo mało kto przejmuje się nią na poważnie. Tymczasem to najważniejsza rzecz, którą powinniśmy przyjąć sobie do serca: podstawą zdrowej diety jest regularność. Należy pamiętać, że małe i systematyczne porcje jedzenia motywują organizm do szybszego trawienia i dają mu „poczucie bezpieczeństwa”, w przeciwieństwie do dużych posiłków jedzonych rzadko. Ten drugi sposób odżywiania sprawia, że przez większość czasu odczuwa się głód, a organizm stara się odłożyć zapasy w postaci tłuszczu.

Jak jeść regularnie i nie zwariować?

Ideałem jest 5 niewielkich, lecz dobrze zbilansowanych posiłków. Kiedy mamy na głowie pracę zawodową i opiekę nad domem, gotowanie kilku dodatkowych dań – w dodatku nie zawsze trafiających w gust i potrzeby pozostałych domowników – może być problematyczne, a poza tym zajmuje mnóstwo czasu i wymaga porządnego zagłębienia się w temat zdrowego odżywiania. Odpowiedzią może być dzielenie jednego posiłku na kilka mniejszych porcji, jednak – nie oszukujmy się – wieje to nudą 😉 Dlatego tak dużą popularność zyskują ostatnio cateringi dietetyczne, czyli zdrowe posiłki dostarczane codziennie rano do biura lub domu.

Maria Kruczek uważa, że „oczy również jedzą”, dlatego zarówno w jej diecie, jak i w prowadzonym przez nią cateringu rządzą świeże warzywa i owoce, które nie tylko świetnie smakują, ale i sprawiają, że posiłki wyglądają zachęcająco.
Catering All For Body jest skierowany głównie do kobiet, dzięki czemu dieta jest opracowana dla szczególnych potrzeb płci pięknej i skupia się na składnikach sprzyjających klientkom i ogranicza te, które większość z nich odrzuca, zwłaszcza w pracy (jak fasola, brokuły, kapusta czy czosnek i cebula). Jednak catering może służyć także mężczyznom, którzy cenią sobie lekkość posiłków.

Kilka słów o Marii Kruczek

Maria jest współautorką dwóch książek dotyczących zdrowego odżywiania. Jedna z nich to „Lekkość” napisana wspólnie z Anną Starmach, jurorką programu Masterchef. Ponadto wspólnie z mężem, Radkiem Kruczkiem, napisali książkę „Forma twojego życia”, która opowiada o zdrowym gotowaniu i aktywności fizycznej jako o tym, co może łączyć ludzi w związku. „Trenowanie ze swoim facetem jest naprawdę cool!” – zapewnia Maria.