531 768 038

Zachorować na bieganie

24 lipca 2015
Zachorować na bieganie

Żadna z form ruchu nie ma tak wszechstronnego korzystnego wpływu na organizm jak bieganie, które mogą uprawiać osoby będące w każdym wieku, a także w różnej kondycji fizycznej. Jest to jedna z najprostszych form relaksu fizycznego ,jak i psychicznego. Dodatkowo, sprawia nam przyjemność oraz nie jest wyczynem sportowym, współzawodnictwem, źródłem stresu,. Jest świetną formą rozładowania napięcia.

Uniwersalność biegu polega również na tym, że można go stosować niemal w każdym miejscu i każdej porze, gdyż nie każdy ma warunki do gry w tenisa czy w siatkówkę, nie każdy może korzystać z basenu lub sali gimnastycznej. O ile zajęcia w klubie fitness lub ćwiczenia taneczne wymagają zapamiętania podstawowych kroków, choreografii, to tę formę ruchu opanowaliśmy już w dzieciństwie, zaraz po nauczeniu się pierwszych kroków.

Motywacja może być różna – chęć zrzucenia paru kilogramów, walka z lenistwem czy troska o zdrowie. Cokolwiek skłoni nas do rozpoczęcia biegania jest dobre.

Na początku naszej przygody z joggingiem nie wstydźmy się łączenia szybkiego marszu na przemian z biegiem. Nie powinniśmy się również zrażać tym, że po przebiegnięciu kilku kilometrów nie zobaczymy efektów, bowiem kondycję nabywa się powoli i stopniowo.
Ważną rzeczą jest to, aby ćwiczeń nie rozpoczynać nagle i nagle ich nie kończyć. Przed każdym marszem lub bieganiem należy przeznaczyć ok. 5 min. na rozgrzewkę – rozciągnięcie przykurczonych mięśni, przygotowanie organizmu do bardziej forsownego wysiłku. Natomiast po okresie intensywnej aktywności ruchowej ogromnie ważna jest faza ostygania, w której to dochodzi do obkurczenia poszerzonych naczyń w obrębie mięśni i skóry oraz powolny powrót tętna do częstotliwości sprzed fazy wysiłku.

Wreszcie, jeśli chcemy odczuwać długotrwałe pozytywne efekty ćwiczeń, musimy pamiętać, że minimalny czas wysiłku powinien wynosić 30 min. zaś częstotliwość być nie mniejsza niż 48h (optymalnie – codziennie – wówczas mamy bowiem zagwarantowany trwały postęp poprawy wydolności krążeniowo – oddechowej).

Nie zastanawiaj się dłużej. Wystarczy tylko wyciągnąć z szafy dres i dobre buty, posiadać odrobinę zapału i można ruszać w drogę po zdrowie i dobre samopoczucie…

Autor: Ewa
trener personalny w All For Body