531 768 038

Węglowodany – niedoceniany składnik w żywieniu sportowców

13 lutego 2015
Węglowodany – niedoceniany składnik w żywieniu sportowców

Prawidłowo zbilansowana dieta jest, zaraz obok treningów, najważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie sportowca. W żywieniu osób uprawiających intensywny wysiłek fizyczny istotne jest dostarczenie optymalnej ilości energii, która wpływa  na wydolność organizmu.

Podstawowym źródłem energii w diecie sportowców powinny być węglowodany. Jednak często można spotkać się z poglądem, iż to białko odgrywa najważniejszą rolę w żywieniu osób uprawiających sport. Osoby aktywne fizycznie często spożywają nadmierne ilości tego składnika, ograniczając tym samym spożycie węglowodanów. Owszem, aminokwasy zawarte w białkach odpowiedzialne są między innymi za budowę nowych tkanek organizmu, w tym tkanki mięśniowej oraz regenerację starych tkanek. Jednak należy pamiętać, że białko spożywane w nadmiarze stanowi obciążenie dla organizmu, głównie nerek i wątroby oraz znacznie ogranicza wchłanianie wapnia.

Dieta wysokowęglowodanowa zwiększa natomiast zapasy glikogenu w mięśniach, przyczyniając się tym samym do wzrostu wydolności organizmu pod względem zarówno natężenia, jak i czasu trwania wysiłku. Glikogen to wielocukier zbudowany z reszt glukozy, który stanowi główne źródło energii podczas wysiłku fizycznego. Optymalny poziom tego składnika w tkance mięśniowej warunkuje długotrwałą pracę mięśni. Zapasy tego związku w ustroju są ograniczone, dla osób o niskiej aktywności fizycznej wynoszą 300g, natomiast dla sportowców dwukrotnie więcej. Istotne jest, by sportowcy przed planowanymi zawodami zwiększali rezerwy glikogenu w mięśniach, co uchroni ich przed odczuwaniem zmęczenia. W tym celu zaleca się, by na 1-3 dni przed zawodami spożywali wysokie ilości węglowodanów przy jednoczesnym zmniejszeniu intensywności treningów. Niedobór cukrów w diecie osób uprawiających sport uniemożliwia długotrwały wysiłek fizyczny, przyczyniając się do szybszej utraty sił zawodników.

Podsumowując, podczas ustalania diety należy pamiętać o odpowiedniej podaży węglowodanów, przy czym dotyczy to nie tylko sportowców, ale i osób o niskiej aktywności fizycznej. Najlepiej kierować się prostą zasadą – po pokryciu indywidualnego zapotrzebowania na białko i tłuszcz, węglowodany powinny uzupełniać wymaganą dzienną podaż energii.