531 768 038

Prebiotyki a probiotyki

12 grudnia 2014
Prebiotyki a probiotyki

Składniki żywności o potencjalnym korzystnym wpływie na funkcje organizmu są w ostatnich latach przedmiotem zainteresowania wielu naukowców. Dotychczasowe klinicznie potwierdzone obserwacje wydają się sugerować nowe możliwości zapobiegania i leczenia wielu chorób – dietą. Wśród składników o szczególnych możliwościach modulowania różnych funkcji organizmu znajdują się m.in. prebiotyki, probiotyki i synbiotyki. Probiotyki często mylone są z prebiotykami. Definicje tych dwóch składników żywności różnią się jednak od siebie.

Prebiotyk to niestrawny składnik żywności, który pozytywnie oddziałuje na organizm wpływając wybiórczo na rozwój i/lub aktywność jednego lub kilku rodzajów bakterii normalnie bytujących w jelicie grubym człowieka. Prebiotykami są nieprzyswajalne części roślin (włókna roślinne) wchodzące w skład błonnika pokarmowego. Mogą występować naturalnie w żywności  (np. w cebuli) lub być stosowane jako dodatek do żywności (np. do chleba lub herbatników).

Pełnią wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka – m.in:

 • łagodzą zaparcia;
 • redukcją pH treści jelitowej;
 • przywracają równowagę mikroflory jelitowej;
 • zwiększają masę stolca;
 • regulują motorykę przewodu pokarmowego;
 • hamują procesy gnilne, odpowiedzialne za powstawanie związków rakotwórczych;
 • obniżają poziom cholesterolu we krwi;
 • wpływają na układ odpornościowy;
 • poprawiają stan mikroflory jelitowej u noworodków.

Ciekawostka – mleko kobiece jako prebiotyk! Mleko kobiece należy do najsilniejszych prebiotyków. Ściślej rzecz ujmując, jest złożoną mieszaniną różnorodnych prebiotyków, działających pojedynczo oraz synergistycznie. Właściwości te manifestują się zwłaszcza w okresie noworodkowym, gdy niedojrzały jeszcze i jałowy przewód pokarmowy dziecka powinien być zasiedlany przez stosowną florę jelitową. Ze względu na tak ważne działanie mleka matki na organizm dziecka, do mlek modyfikowanych dla niemowląt obecnie dodaje się prebiotyki w celu upodobnienia ich działania na organizm dziecka do działania, jakie ma mleko kobiece.

Probiotyki to z kolei szczepy żywych bakterii stanowiących naturalną mikroflorę jelitową człowieka. Dodawane są do żywności, głównie napojów mlecznych w celu wywołania korzystniejszej równowagi mikrobiologicznej w organizmie konsumenta. Na ich rozwój w przewodzie pokarmowym korzystnie wpływa spożywanie prebiotyków. Definicja probiotyku obejmuje zarówno żywność probiotyczną, jak i preparaty probiotyczne, kładąc nacisk na obecność wystarczającej ilości żywych, ściśle zdefiniowanych drobnoustrojów, które wpływają na mikroflorę określonego obszaru organizmu gospodarza i dzięki temu wywierają korzystny efekt zdrowotny.

Zalety wynikające ze spożywania żywności probiotycznej:

 • Produkcja ważnych enzymów trawiennych
 • Produkcja substancji antybakteryjnych – hamowanie rozwoju patogenów
 • Łagodzenie objawów nietolerancji laktozy
 • Ochrona przewodu pokarmowego przed infekcjami
 • Ochrona przed osteoporozą

Idea probiotyków przełamuje kolejne bariery technologiczne i na rynku pojawia się coraz więcej produktów probiotycznych. Oprócz mlecznych i jogurtowych napojów probiotycznych nabyć już można probiotyczną czekoladę, lody, kiełbasę, soki czy wyroby piekarnicze, ale produkty mleczarskie są największą i najbardziej uzasadnioną technologicznie grupą produktową.

Natomiast synbiotyki stanowią połączenie bakterii probiotycznych razem ze stymulatorami ich wzrostu – prebiotykami.