531 768 038

Od komandosów w Iraku po trening w parku. Taśmy TRX

8 października 2015
Od komandosów w Iraku po trening w parku. Taśmy TRX

Taśmy TRX powstały by utrzymywać w najwyższej formie żołnierzy „Navy Seals” przebywających na wielotygodniowych misjach taktycznych. Korzystanie z TRX’a do najprostszych nie należy. Zanim sięgniemy po to urządzenie powinniśmy wiedzieć o nim pare rzeczy.

Przede wszystkim sporą zaletą TRX jest fakt, że nie zajmuje dużo miejsca  i można ją wziąć ze sobą wszędzie,  spakować do plecaka, bagażnika czy zarzucić na plecy. Jeśli chodzi o miejsce treningu to sprzęt ten sprawdzi się wszędzie tam gdzie, będzie go tylko można go przewiesić. Drążek, bramka, kosz na boisku czy nawet drzwi w domu jeśli zamontujemy na nich odpowiedni uchwyt.

Praca z TRX’em jest to rodzaj treningu funkcjonalnego, który oddaje nasze codzienne ruchy. Ćwiczenia można wykonywać na każde partie mięśniowe. Począwszy od klatki piersiowej, pleców, a skończywszy na nogach. Wykorzystujemy w nim ciężar własnego ciała. Generalnie większość ćwiczeń, które wykonujemy na siłowni z innym sprzętem można odwzorować na tych taśmach. Ćwicząc z TRX’em cały czas mamy napięte mięśnie głębokie brzucha, które wpływają na naszą sylwetkę, dlatego jest to bardzo dobre urządzenie dla osób dążących do poprawy postawy.

Jednak taśmy TRX mogą okazać się kłopotliwe jeśli chodzi o osoby niemające wcześniej styczności z tym sprzętem.  Zalecam raczej korzystanie na początku z asysty osoby, która się na tym zna. Ważne jest by trener pokazał nam jak zawieszać TRX, jak wkładać nogę, jak przewiązać, jak przewiesić czy też jaką długość powinna mieć taśma. Należy pamiętać, że do każdego ćwiczenia jest przypisana pozycja startowa i końcowa, są różne punkty podparcia, różne kąty nachylenia.  To są  oczywiste sprawy, kluczowe do prawidłowego treningu, dlatego ważne jest by ktoś nam to należycie wytłumaczył. Nawet jeśli ktoś, trenujący regularnie, wcześniej nie miał kontaktu z TRX’em, to myślę, że krótki kurs treningu w podwieszeniu z ekspertem byłby bardzo przydatny.

Taśmy te mają jednak  swoje  ograniczenia, co może nie być już potem bodźcem dla osób bardzo zaawansowanych w treningach, np. w przypadku kulturystów oraz przedstawicieli sportów siłowych. Jednak dla osób prowadzących aktywny tryb życia, jak i tych chcących poprawić swój stan zdrowia i sylwetkę polecam je zdecydowanie.  Wraz z  Taśmami TRX,  za pomocą jednego małego urządzenia możemy osiągać bardzo zadowalające rezultaty.

Autor: Arkadiusz
trener personalny All For Body