531 768 038

Obalamy mity związane z odchudzaniem

10 kwietnia 2015
Obalamy mity związane z odchudzaniem

Zapewne wiele razy słyszeliście rady, które w niemal magiczny sposób miały przybliżyć was do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Efektów jednak nie było. Być może nadal uważacie, że aby szybko i skutecznie spalić tkankę tłuszczową należy codziennie biegać przez wiele godzin lub aby zbudować kaloryfer czy płaski brzuch – obowiązkowo musicie wykonywać codzienny trening w postaci kilkuset brzuszków.

Muszę jeść mniej, głodować – tylko w ten sposób pozbędę się zbędnych kilogramów! Czy nie przypomina to zdania, powtarzanego jak mantrę przez grono (głównie) kobiet chcących stracić niewygodną „oponkę”?

Jeżeli zagwarantuję wam, że możecie stracić w obwodach nie zaznając nawet przez chwilę uczucia głodu, a dodatkowo poprawiając swoje samopoczucie, homeostazę organizmu oraz odzyskując witalność – uznacie to za szaleństwo? W All For Body znamy prawdziwie magiczne metody na kształtowanie sylwetki, dzięki czemu nasi klienci osiągają fenomenalne efekty, potwierdzając moją tezę.

Mit 1: Winna jest genetyka

Z naszych doświadczeń wynika, że osoby myślące o redukcji masy ciała, najczęściej kierują się dwoma fałszywymi przekonaniami. Pierwsze z nich to: „Moja genetyka nie pozwala mi na osiągnięcie szczupłej sylwetki. Moi dziadkowie, potem rodzice byli grubi, więc ja też nie mam innego wyjścia i będę gruby”.

Brzmi znajomo, prawda? Owszem, choroby genetyczne występują, jednak zdarza się to niezwykle rzadko (np. zespół Pradera-Williego raz na 30 000 przypadków!). W dużej mierze to nie genetyka, lecz złe nawyki żywieniowe, styl życia oraz różne przekonania dziedziczone po przodkach ustawiają nas na pozycji straconej. Zmiana nawyków i wprowadzenie systematycznej aktywności fizycznej, już po niedługim okresie sprawi, że nasz układ hormonalny ulegnie totalnemu przemeblowaniu, co przyczyni się chociażby do przyspieszenia metabolizmu. Zdecydowana większość z nas jest w stanie osiągnąć taką sylwetkę o jakiej marzy – jest tylko jeden haczyk. Trzeba chcieć i zacząć działać!

Mit 2: Trzeba mało jeść

Drugi popularny mit, to kwestia samego odżywiania – aby schudnąć trzeba się głodzić i jeść mało. Prawdopodobne, że sami wpadliście nawet w te sidła. Takie przekonanie jest fałszywe mimo, iż na pierwszy rzut oka wydaje się logiczne. Skoro jedząc ogromne ilości pokarmu stajemy się grubsi, to decydując się na głodówkę na pewno pozbędziemy się balastu! Niestety, popadając ze skrajności w skrajność nic korzystnego na dłuższą metę nie uzyskamy. Odejmując drastycznie pożywienie sprawiamy, że nasz organizm przechodzi w tryb oszczędzania energii, czego rezultat może być odwrotny do zamierzonego – każdy naddatek energetyczny przechodzi w tłuszcz. Co gorsza, nasz układ hormonalny podczas ogromnego deficytu zostaje kompletnie zaburzony. Nie zdajemy sobie sprawy, że sekret tkwi w odnalezieniu dla siebie idealnej proporcji, równowagi.

Mit 3: Jeśli nie ma nadwagi, ćwiczenia nie są konieczne

Kolejnym fałszywym przekonaniem wielu osób jest myślenie, że jeżeli nie mają nadwagi, to nie muszą ćwiczyć. W wielu takich przypadkach okazuje się, że osoby na pozór szczupłe mają wewnątrz organizmu więcej tkanki tłuszczowej niż mięśniowej. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, gdyż może doprowadzić do wielu chorób takich jak cukrzyca, choroby serca, czy nawet nowotwory. Aby się przed tym ustrzec, nie trzeba co dzień zmagać się z morderczym treningiem. Zwykły spacer, czy jogging może ochronić nasz organizm przed wieloma zdrowotnymi zagrożeniami.

Większość osób uważa też, że jeżeli codziennie wykonują intensywny trening, nie muszą tak bardzo zastanawiać się nad swymi posiłkami, jak osoby nie ćwiczące. Jest to kolejny mit, który nieraz ciężko wyperswadować. Powinniśmy pamiętać, że aby długotrwale utrzymać wypracowaną sylwetkę, nie wystarczy jedynie ćwiczyć. Zdrowe odżywianie również ma tu duży wpływ!

Autor: Dawid Gadula
trener personalny i specjalista ds. żywienia