531 768 038

Lato coraz bliżej. Jak się do niego przygotować?

26 czerwca 2015
Lato coraz bliżej. Jak się do niego przygotować?

Wielkimi krokami nadchodzą cieplejsze dni, w których to przyjdzie nam odsłonić ciało podczas wakacyjnych podróży czy też weekendowych wypadów na różnego rodzaju kąpieliska.  Co zrobić, by bez oporu i kompleksów móc w pełni cieszyć się latem? Odpowiedź jest prosta- zmień trening, albo… zacznij trenować na siłowni! Wbrew powszechnie panującej opinii nie jest to miejsce wyłącznie dla kulturystów. Jak powinien wyglądać taki trening, jak często ćwiczyć i czym wspomóc proces wyszczuplania?

Na dobry początek

Każdą formę aktywności fizycznej rozpoczynamy 10-minutową rozgrzewką, na przykład na bieżni lub rowerku. Po tym proponuję wykonanie 3-4 serii ćwiczeń po 15-20 powtórzeń na każdą partię ciała. Ważna jest ich kolejność: najpierw klatka piersiowa, potem plecy, barki, uda, pośladki, tricepsy, bicepsy, łydki, a na końcu brzuch i mięśnie przykręgosłupowe. Ta część treningu zajmie nam około 20 minut. Dzięki niej nasze mięśnie będą pozbawione węglowodanów i tym samym kolejny etap treningu, nastawiony głównie na spalanie tkanki tłuszczowej, będzie maksymalnie efektywny.

Efektywny trening

Ostatnią część naszej sesji możemy spędzić na bieżni. Jak ćwiczyć na niej efektywnie? Najlepiej według wzoru: 2 minuty energicznego marszu, potem 1 minuta szybkiego biegu – i tak przez 20 minut. Dlaczego? W ten sposób nasz organizm jeszcze kilka godzin po zakończeniu treningu w większym stopniu korzystać będzie z tkanki tłuszczowej. Następnie w celu uspokojenia organizmu powinniśmy spacerować po bieżni przez kolejne 20 minut.

Ważna jest systematyczność

Najlepsze efekty osiągniemy powtarzając trening 3 razy w tygodniu. Żeby uzyskać jeszcze lepsze wyniki, należy stosować odpowiednią dietę, która przyspieszy nasz metabolizm. Do prostych zmian nie potrzebujemy pomocy dietetyka. Ważne, by jeść regularnie, na przykład co 3 godziny. Posiłki powinny być niewielkie i zawierać w sobie wolno wchłaniające się węglowodany. Znajdziemy je w ciemnym ryżu, kaszy gryczanej, razowym pieczywie oraz pełnoziarnistym makaronie. Należy także zadbać o dostarczenie organizmowi białka, na przykład znajdującego się w chudym mięsie – piersi z kurczaka, indyka, filecie rybnym, chudej wołowinie czy nabiale o niskiej zawartości tłuszczu. Do tego pozostaje nam dodać jedynie preferowane przez siebie warzywa i owoce, które są źródłem witamin. Zamiast smażyć – gotuj! Dzięki rozsądnej diecie i ćwiczeniom na pewno schudniesz!

Autor: Kamil
trener personalny All For Body