531 768 038

Internetowa wiedza o odżywianiu – jak wybrać najlepszy artykuł?

26 września 2015
Internetowa wiedza o odżywianiu – jak wybrać najlepszy artykuł?

Obecnie Internet stał się bardzo popularnym źródłem wiedzy w dynamicznie rozwijającym się świecie fitness i dietetyki. Ale czy wszystkie artykuły, newsy czy nawet badania są dobrym źródłem wiedzy o odżywianiu człowieka? W tekście poniżej postaram się przedstawić jak wydobywać potrzebne nam informacje z sieci – jednocześnie czerpiąc z tego jak najwięcej korzyści dla swojego zdrowia i rozwoju.

Autentyczność treści.

Autor tekstu

Podstawową rzeczą, która może wydawać się mało oczywista to podpis autora danej publikacji z imienia i nazwiska, bądź też w przypadku forum – pseudonimu. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić czy dana osoba jest prawowitym właścicielem tekstu oraz posiada odpowiednią naszym zdaniem wiedze i doświadczenie, aby wierzyć w to, co czytamy w artykule. W przypadku osoby z forum, jaką posiada reputacje i jak wyglądają komentarze i nastawienie danej społeczność forum do tej osoby.

Badania zawarte w tekście

Wiele tekstów o tematyce odżywiania człowieka zawiera w sobie wiele badań, bądź też skrót całych doświadczeń. Nie rzadko autor nie podaje źródła lub celowo ukrywa fakt, że wnioski i wyniki, które podał były oparte na badaniach innej osoby bądź zespołu badawczego. Dobry tekst powinien zawierać różne wykresy, równania i wnioski. Ważne, aby były podane w sposób nie nachalny i pasujący do treści. Przede wszystkim, by dane doświadczenia zawierały odnośnik źródłowy, abyśmy my, jako czytelnicy mogli sprawdzić wiarygodność badań dzięki podanej nazwie uczelni, zespołu bądź autora danego badania.

Styl przekazywania informacji

Jeżeli artykuł jest pełny wykrzykników, nawoływań, że to, co opisuje autor jest jedyna słuszną teza i przedstawia ją, jako przełom w dietetyce może powodować sceptyczne nastawionym do treści. Tekst pisany w sposób łatwy i rzetelny może nas od razu zaintrygować i – jeśli spełnia powyższe warunki – śmiało można uważać go za nową, bardzo wartościową informację, rzutującą na nasz rozwój.

Wpływ na rozwój osobisty

Ile organizmów, tyle diet i sposobów odżywiania. Jak coś jest wartościowe i uznamy to za idealny sposób dla siebie – nie rezygnujmy z niego po przeczytaniu nawet najlepszego artykułu i badań. Ale jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego postępu, zdrowia bądź potrzebujemy nowego bodźca do rozwoju własnego ciała, nie bójmy się eksperymentować sprawdzając uzyskaną wiedzę na własnym organizmie. Każdy z nas zarówno osoby, które dopiero zaczynają przygodę ze sportem jak i „starzy wyjadacze”, mamy własne spojrzenie na odżywianie. Bardzo istotną rzeczą jest to, aby nie tracić indywidualnego podejścia do treści prezentowanej przez autora. Bądźmy krytyczni podczas czerpania wiedzy z sieci.

Podsumowanie

  • Internet jest kopalnią wiedzy, starajmy się korzystać z niej racjonalnie.
  • Sprawdzajmy źródło tekstu i autora.
  • Bądźmy dociekliwi, jeżeli w tekście zawarte są badania.
  • Kierujmy się rozsądkiem i czerpmy z przedstawionej wiedzy jak najwięcej.
  • Nie bójmy się eksperymentować z nowo nabyta wiedzą.
  • Ciągle doskonalmy swoje ciało i bawmy się zdrowym trybem życia, bo to jest najważniejsze.

Autor: Łukasz Nędzka,
trener personalny