531 768 038

Fakty i mity dotyczące ćwiczeń na mięśnie brzucha, czyli jak wyhodować „kaloryfer”?

25 lipca 2014
Fakty i mity dotyczące ćwiczeń na mięśnie brzucha, czyli jak wyhodować „kaloryfer”?

Jeśli Waszym celem jest ładny, wysportowany i płaski brzuch, ale do tej pory mimo zrobionych setek brzuszków dziennie widzicie takowy tylko na stronach internetowych – warto żebyście poznali kilka faktów i mitów na ten temat.

Najważniejszą sprawą związaną z ‚hodowaniem kaloryfera” jest DIETA, a nie ćwiczenia. To właśnie to, co i kiedy jesz determinuje wygląd Twojego brzucha.

  • Podstawowa zasada to zjadanie 5 posiłków dziennie w regularnym odstępie czasu i picie dużej ilości wody (nie soków z kartonu czy napojów gazowanych; cukier w nich zawarty lubi odkładać się w tzw. boczkach!).
  • Jedz sporo produktów, które zawierają błonnik, takich jak: warzywa, chleb pełnoziarnisty, owsianka itp. Pomoże to przede wszystkim usuwać złogi zawarte w jelitach, które nie tylko dodają kilku kilogramów, ale i powodują wzdęcia oraz uczucie ciężkości.
  • Nie jedz obfitych posiłków szczególnie przed snem, kiedy Twój metabolizm spowalnia. Najlepsza kolacja złożona jest przede wszystkim z białka i małej ilości zdrowych tłuszczy, spokojnie możesz pominąć węglowodany.

Pewnie zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego mimo stu brzuszków dziennie lub prób wykonywania aerobicznej szóstki Weidera nie widzisz spektakularnych efektów. Sprawa jest prosta: można mieć mocne mięśnie brzucha, ale ukryte pod warstwą… tłuszczu. Dlatego bardzo ważne jest, żeby oprócz ćwiczeń wzmacniających brzuch robić też ĆWICZENIA AEROBOWE, tzn spalające tkankę tłuszczową. Jeśli masz odstający brzuszek, to dużo więcej da Ci bieganie, jazda na rowerze czy szybki marsz niż klasyczne brzuszki. Dopiero kiedy zredukujesz tkankę tłuszczową na brzuchu można go wyrzeźbić ćwiczeniami… na KAŻDY MIĘSIEŃ BRZUCHA. Pamiętaj, że popularne brzuszki angażują przede wszystkim mięsień prosty brzucha. A co z „boczkami”? Talią? Dołem brzucha?? Który notabene często wystaje nawet u szczupłych osób, szczególnie kobiet. Mięśnie w tym rejonie są często osłabione, ponieważ na co dzień używamy ich w niewielkim stopniu. Również po ciąży ta partia brzucha wygląda mało estetycznie, ale najczęściej jest to związane z wiszącą fałdą skóry. Ćwiczenia na mięsień poprzeczny brzucha + specjalistyczne masaże u fizjoterapeuty (np. metodą baniek chińskich) mogą tu pomóc.

Jeśli chodzi o CZĘSTOTLIWOŚĆ ĆWICZEŃ na mięśnie brzucha nic się nie stanie, jeśli wykonywane będą codziennie, ponieważ ciężko jest przetrenować tę partię mięśniową. Z drugiej jednak strony badania pokazują, że podobny efekt osiągnąć możemy ćwicząc od 3 do 5 razy w tygodniu. Jedna z lepszych metod treningowych wykorzystywanych w pracy nad brzuchem to ćwiczenia pilates. Metoda ta zakłada powolne, ale bardzo mocne skurcze mięśni i jest o wiele bardziej skuteczna niż brzuszki robione w tempie.

Pamiętaj, że ćwiczyć na mięśnie brzucha warto nie tylko dla atrakcyjnego wyglądu. Mocne mięśnie brzucha tak samo jak i pleców wymuszają lepszą postawę ciała, poprawiają zmysł równowagi i są bazą do ćwiczeń z obciążeniami. Zatem do dzieła!

Autor: Joanna Bielak
trener personalny All For Body