531 768 038

Bieganie bez tajemnic

20 grudnia 2014
Bieganie bez tajemnic

Większość ludzi zaczynających biegać ma jeden cel: schudnąć. Jak wiemy, aby to osiągnąć potrzebna jest również zbilansowana dieta. Bieganie w celach odchudzających nie jest męczące, nie wymaga wielu godzin spędzonych na treningu, jak również wielkich nakładów finansowych. Jeżeli chcesz skutecznie zrzucić parę kilogramów wystarczy odrobina cierpliwości i systematyki.

Kiedy już odpowiednio się ubierzesz, to nie zapomnij o krótkiej rozgrzewce. Możesz ją zrobić w domu lub na zewnątrz. Może niektórych Twoich sąsiadów skłoni to do refleksji i również zdecydują się biegać? Po rozgrzewce zacznij od spokojnego marszu, podczas którego będziesz mieć czas na pozytywne nastawienie się do pierwszego treningu.

Bez wątpliwości – bieganie to najbardziej energochłonny sport, dlatego też jest trudniejszy niż inne – ciągle pozostajemy w ruchu. Pytanie o intensywność treningu pozwalającą na najwyższe spalanie tłuszczu to chyba jeden z najpopularniejszych problemów nurtujących początkujących biegaczy. Wszyscy rozumiemy, że im więcej trenujemy tym więcej spalamy. Jednak metody treningu na „optymalne spalanie” są różne. Przede wszystkim powinniśmy biegać lub maszerować w takim tempie, aby móc swobodnie rozmawiać. Celem są regularne treningi, a nie chwilowe szaleńcze zrywy, które zazwyczaj kończą się zniechęceniem. Poza tym wyższa intensywność spowoduje szybsze spalanie węglowodanów, a to oznacza, że nie będziesz w stanie kontynuować wysiłku. Twój mózg bez węglowodanów nie może pracować! Czasami widać na biegach masowych biegaczy-amatorów, którzy przeszacowali swoje siły i mdleją z powodu braku glukozy (węglowodanów).

Najlepszą porą na trening odchudzający jest poranek i bieganie przed pierwszym posiłkiem. Warto też wypić czarną kawę, herbatę lub zioła na odchudzanie. Kofeina wspomaga spalanie tłuszczu, podobnie jak związki zawarte w herbatkach i ziołach.

Jednostkę treningową możesz zmodyfikować wedle swoich upodobań szczególnie, jeśli potrzebujesz przerw odpoczynkowych w czasie treningu. Jeżeli zdarzyło Ci się wykonać początek treningu za szybko, wtedy wykonaj w spokojnym marszu lub truchcie aktywną przerwę wypoczynkową, następnie kontynuuj trening na poprzedniej intensywności. Ważne jest, aby cały trening trwał stałą ilość minut.

Sumienność i systematyczność to podstawa do osiągnięcia przez Nas upragnionej sylwetki i zrzucenia „zbędnych” kilogramów.   Bieganie, może sprawić wielką frajdę, a wytrwali poczują nawet „euforię”, dlatego warto poświęcić nasz czas wolny i czuć się wspaniale w swoim ciele.

Autor: Mateusz Pluta